Description
Technical features
Internal units
Model:
- Indoor Unit Catalog Code: 2x MSZ-BT20VGK
- Power: 7000 Btu
- Cooling Capacity: 2.0 kW
- Heating Capacity: 2.5 kW
- Treated Air: 4.0 ~ 11.9 m 3 /min
- Sound pressure level: 19~43 dB(A)
- Liquid pipe diameter: 6.35 mm (1/4")
- Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8")
- Internal Unit Dimensions (HxWxD): 280x838x235 mm
- Internal Unit Weight: 9.0 kg
- Integrated Wi-Fi
External Unit
Model:
- Outdoor Unit catalog code: MXZ-2F42VF2/3
- Max indoor units: up to 2 indoor units
Energy efficiency:
- SEER: 8.69
- SCOP: 4.6
- Cooling Energy Efficiency Class: A+++
- Heating Energy Efficiency Class: A++
- Annual energy consumption in Cooling: 169 kWh/a
- Annual energy consumption in Heating: 974 kWh/a
Performance:
- Cooling Capacity: 4.2 kW
- Heating capacity: 4.5 kW
- Cooling absorption: 0.98 kW
- Heating absorption: 0.88 kW
- Sound power level: 59 dB(A)
- Sound pressure level: 44~50 dB(A)
Characteristics:
- Power (V/Hz/Φ): 220~240/50/1
- Refrigerant gas: R-32
- Guaranteed temperature range:
- - Cooling: -10° ~ 46° C
- - Heating: -15° ~ 24° C
- Pipe diameter Liquid: 6.35 mm (1/4") x2
- Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8") x2
- Maximum pipe length: 30 m
- Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 15 m
Dimensions:
- External Unit Dimensions (HxWxD): 550x800x285 mm