SKU: PLA-M50EA + PUZ-ZM50VKA
Description
The product is available to order
Technical features
  • Indoor unit catalog code: PLA-M50EA
  • Outdoor unit catalog code: PUZ-ZM50VKA
  • Panel: PLP-6EA
  • Power: 18000 btu
  • Optional Wi-Fi card: MAC-567IF-E
Optional commands
  • Remote control: PAR-SE9FA-E
  • Infrared Receiver: PAR-SL100A-E
  • Wired Control: PAC-YT52CRA-K
  • Deluxe Wired Control: PAR-40MAA
  • White Prism Remote Control: PAR-CT01MAA-SB
  • Black Prism Remote Control: PAR-CT01MAA-PB
Energy efficiency
  • SEER: 7.4
  • SCOP: 4.4
  • Cooling Energy Efficiency Class: A++
  • Heating Energy Efficiency Class: A+
  • Annual Energy Consumption in Cooling: 234 kWh/a
  • Annual Energy Consumption in Heating: 1184 kWh/a
Performance
  • Cooling Capacity: 5.0 kW
  • Heating Capacity: 6.0 kW
  • Cooling absorption: 1,175 kW
  • Heating absorption: 1,581 kW
  • Indoor Unit Treated Air: 12~18 m 3 /min
  • Internal Unit Sound Power Level: 54 dB(A)
  • External Unit Sound Power Level: 65 dB(A)
  • Indoor Unit Sound Pressure Level: 27~32 dB(A)
  • External Unit Sound Pressure Level: 44 dB(A)
Electrical Data
  • Power (V,Hz, Ø): 220~240/50/1
  • Refrigerant gas: R32
  • Operating range
  • - Cooling: -15° ~ 46° C
  • - Heating: -11° ~ 21° C
Installation Data
  • Liquid pipe diameter: 6.35 mm (1/4")
  • Gas pipe diameter: 12.70 mm (1/2")
  • Maximum length of pipes: 50 m
  • Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 30 m
Dimensions and weight
  • Internal Unit Dimensions (HxWxD): 258x840x840 mm
  • Internal Unit Weight: 19 Kg
  • Grid dimensions (HxWxD): 40x950x950 mm
  • Grill Weight: 5 Kg
  • External Unit Dimensions (HxWxD): 630x809x300 mm
  • External Unit Weight: 46 Kg
Mitsubishi Electric P-series 4-way cassette
Cassetta PLA-SM
Horizontal flow
Flusso Orizzontale
Condensate drain pump included
The units of the PLA series are not only easy to install but also The provision of a drain pump with a head of 550 mm facilitates the drainage of condensation water even in critical conditions
3D i-see sensor
3D sensor
Energy saving
Rilevamento Presenza
Comfort
Getto Aria
Energy Save Degree of Crowding
Energy Save Empty Room
When the room is empty for more than 60 minutes, the power output is reduced by 2°C