Description
Technical features
- Indoor unit catalog code: PEAD-M50JA
- Outdoor unit catalog code: PUZ-ZM50VKA
- Power: 18000 btu
- Optional Wi-Fi card: MAC-567IF-E
- Optional remote control: PAR-FL32MA-E
- Optional Infrared Receiver: PAR-FA32MA-W
- Simplified optional wired control: PAC-YT52CRA-K
- Optional Deluxe Wired Control: PAR-40MAA
- SEER : 6.2
- SCOP: 4.3
- Cooling Energy Efficiency Class: A++
- Heating Energy Efficiency Class: A+
- Annual Energy Consumption in Cooling: 282 kWh/a
- Annual Energy Consumption in Heating: 1237 Kwh/a
- Cooling Capacity: 5.0 kW
- Heating Capacity: 6.0 kW
- Cooling absorption: 1,201 kW
- Heating absorption: 1,312 kW
- Indoor Unit Treated Air: 12~17 m 3 /min
- Internal Unit Sound Power Level: 57 dB(A)
- External Unit Sound Power Level: 65 dB(A)
- Indoor Unit Sound Pressure Level: 26~35 dB(A)
- External Unit Sound Pressure Level: 44 dB(A)
Electrical Data
- Power (V,Hz, Ø): 220~240/50/1
- Refrigerant gas: R32
- Operating range
- - Cooling: -15° ~ 46° C
- - Heating: -11° ~ 21° C
- Liquid pipe diameter: 6.35 mm (1/4")
- Gas pipe diameter: 12.70 mm (1/2")
- Maximum length of pipes: 50 m
- Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 30 m
Dimensions and weight
- Internal Unit Dimensions (HxWxD): 250x900x732 mm
- Internal Unit Weight: 28 Kg
- External Unit Dimensions (HxWxD): 630x809x300 mm
- External Unit Weight: 46 Kg
Mitsubishi Electric Ducted Medium Head PEAD-M JA
Cost-effectiveness and Installation Flexibility
The ultra-slim indoor unit is characterized by particularly quiet operation. It is equipped with a direct expansion coil. It is suitable for ducted recessed installation. A height of only 250 mm guarantees cost-effectiveness and installation flexibility
Extremely Quiet Operation
Condensate Drain Pump Included
The PEAD series units are not only easy to install but also The provision of a drain pump with a head of 550 mm facilitates the drainage of condensation water even in critical conditions