BARGAIN AREA Hisense Inverter Column Air Conditioning 48000 Btu AUF140UR4RMPA R-32 Three-Phase
Description
Technical features
  • Indoor unit catalog code: AUF140UR4RMPA
  • Outdoor unit catalog code: AUW140U6RT
  • Power: 48000 Btu
Energy efficiency
  • EER : 3.0
  • COP: 3.59
Performance
  • Cooling Capacity: 12.3 kW
  • Heating Capacity: 14.0 kW
  • Cooling absorption: 4.1 kW
  • Heating absorption: 3.9 kW
  • Indoor Unit Treated Air: 30.8 m 3 /min
  • Internal Unit Sound Power Level: 52 dB(A)
  • External Unit Sound Power Level: -
  • Indoor Unit Sound Pressure Level: 45~50 dB(A)
  • External Unit Sound Pressure Level: 62 dB(A)
Electrical Data
  • Power (V,Hz, Ø): 380~415/50/3
  • Refrigerant gas: R32
  • Operating range
  • - Cooling: -15° ~ 48° C
  • - Heating: -15° ~24° C
Installation Data
  • Liquid pipe diameter: 9.52 mm (3/8")
  • Gas pipe diameter: 19.05 (3/4")
  • Maximum length of pipes: 50 m
  • Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 5 m
  • Maximum current absorbed: 11.6 A
Dimensions and weight
  • Internal Unit Dimensions (WxHxD): 580x1870x380 mm
  • Internal Unit Weight: 51 Kg
  • External Unit Dimensions (WxHxD): 950x1050x340 mm