SKU: ABH160K1ERG-T
Description
Command to be purchased separately!
Model:
  • Indoor Unit Code: ABH160K1ERG
    Indoor Unit Commercial Code: 25014A99L
  • Outdoor Unit Code: 1U160S2SP1FB
  • Outdoor Unit Commercial Code: 2502309L2
  • NO SENSOR Panel Code: PB-950KB
  • Power: 60000 Btu
Optional Commands:
  • YR-HQS01 Infrared Remote Control
  • YR-E16B Wire Control Made to Order
  • YR-E17A Daily Timer Wire Control
  • Wi-Fi KZW-W001
Energy efficiency:
  • SEER 5.96
  • SCOP 3.99
  • Energy Class in Cooling: A+
  • Heating Energy Class: A
  • Annual energy consumption in Cooling: 880 kWh/a
  • Annual energy consumption in Heating: 3859 kWh/a
Performance:
  • Cooling Capacity: 15.0 kW
  • Heating Capacity: 16.0 kW
  • Cooling absorption: 5.03 kW
  • Heating absorption: 5.26 kW
  • Indoor Unit Treated Air: 1220 ~ 2050 m³/h
  • Indoor Unit Sound Power Level: 65 dB(A)
  • External Unit Sound Power Level: 72 dB(A)
  • Indoor Unit Sound Pressure Level: 34 ~ 48 dB(A)
  • External Unit Sound Pressure Level: 58 dB(A)
Electrical Data
  • Power (V,Hz, Ø): 380~415/50/3
  • Refrigerant gas: R32
  • Operating range
  • - Cooling: -10° ~ 46° C
  • - Heating: -15° ~ 24° C
Installation Data
  • Liquid pipe diameter: 9.52 mm (3/8")
  • Gas pipe diameter: 19.05 mm (3/4")
  • Maximum length of pipes: 70 m
  • Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 30 m
Dimensions and weight:
  • Internal Unit Dimensions (WxDxH): 840x840x288 mm
  • Internal Unit Weight: 32 Kg
  • Panel dimensions (WxDxH): 950x950x50 mm
  • Panel weight: 6.5 kg
  • External Unit Dimensions (WxDxH): 950x370x1350 mm
  • External Unit Weight: 101 Kg
Haier Round Flow Cassettes
Silence
Silenziosità Haier
Fresh Air
Fresh Air
8-way flow
Optional intelligent sensor
Wi-Fi Optional
Allows you to set the air conditioning remotely even during your absence.
Imagine you're rushing home in the middle of summer or lying on the couch, but you can't find the remote control. What you want is to be able to easily control your air conditioner wherever you are and at any time with "Haier Smart Air 2" directly from your phone or tablet