Description
Technical features
Internal units
1) Model
  • Indoor Unit Catalog Code: 2x AS25S2SF2FA-3
  • Indoor Unit Commercial Code: 2501301A2
  • Power: 9000 btu/h
  • Cooling Capacity: 2.6 kW
  • Heating Capacity: 3.2 kW
  • Treated air: 600 m 3 /h
  • Sound Power Level: 53 dB(A)
  • Sound pressure level: 19~38 dB(A)
  • Liquid pipe diameter: 6.35 mm (1/4")
  • Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8")
  • Internal Unit Dimensions (WxDxH): 870x196x301 mm
  • Internal Unit Weight: 9.5 Kg
  • Integrated Wi-Fi
2) Model
  • Indoor Unit Catalog Code: 1x AS35S2SF2FA-3
  • Indoor Unit Commercial Code: 2501302A2
  • Power: 12000 btu/h
  • Cooling Capacity: 3.5 kW
  • Heating Capacity: 4.2 kW
  • Treated air: 650 m 3 /h
  • Sound Power Level: 55 dB(A)
  • Sound pressure level: 20~39 dB(A)
  • Internal Unit Weight: 9.5 Kg
  • Integrated Wi-Fi
External Unit
Model:
  • Outdoor Unit catalog code: 3U70S2SR3FA
  • Outdoor Unit Commercial Code: 2502325K2
  • Max indoor units: up to 3 indoor units
Energy efficiency:
  • SEER : 7.5
  • SCOP: 4.2
  • Cooling Energy Efficiency Class: A++
  • Heating Energy Efficiency Class: A+
  • Annual energy consumption in Cooling: 332 kWh/a
  • Annual energy consumption in Heating: 2012 kWh/a
Performance:
  • Cooling Capacity: 7.0 kW
  • Heating Capacity: 7.6 kW
  • Std Cooling absorption: 1.84 kW
  • Std Heating absorption: 1.85 kW
  • Sound power level: 66 dB(A)
  • Sound pressure level: 53 dB(A)
Characteristics:
  • Power (V/Hz/Φ): 220~240/50/1
  • Refrigerant gas: R-32
  • Guaranteed temperature range:
  • - Cooling: -10° ~ 46° C
  • - Heating: -15° ~ 24° C
Installation Data
  • Pipe diameter Liquid: 6.35 mm (1/4") x3
  • Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8") x3
  • Maximum length of pipes: 60 m
  • Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 15 m
Dimensions:
  • External Unit Dimensions (WxDxH): 890x340x700 mm
  • External Unit Weight: 54.0 Kg
5 years of peace of mind with the Haier Plus 5 Guarantee
Register your new air conditioner and activate the Haier Guarantee in just a few steps
Garanzia
To do this, keep at hand:
  • The serial numbers to register
  • Your personal and login details
  • The contact details of the technician
R-32 Multisplit Haier
The earth, everyone's home. Let's protect it!
Refrigerant with very low environmental impact
GWP = Global Warming Potential
Haier IES PLUS
Ies Plus
Smart
Smart Ies Plus
Purification
Purificazione Ies
Comfort
Comfort Ies Plus
Plus Product
• Nano-Water
• Self-Clean
• Steri-Clean 56°C