SKU: SDH19-070 IDNI
Description
Technical features
  • Indoor unit catalog code: SDH 19-070 IDNI
  • Outdoor unit catalog code: SDH 19-070 IKDNO
  • Power: 24000 Btu
  • Wire Control Included
Energy efficiency
  • SEER : 6.8
  • SCOP : 4.0
  • Cooling Energy Efficiency Class: A++
  • Heating Energy Efficiency Class: A+
Performance
  • Cooling Capacity: 7.0 kW
  • Heating Capacity: 8.0 kW
  • Cooling absorption: 2.1 kW
  • Heating absorption: 2.25 kW
  • Indoor Unit Treated Air: 940~120 m 3 /h
  • Indoor Unit Sound Pressure Level: 36~40 dB(A)
  • External Unit Sound Pressure Level: 52 dB(A)
Electrical Data
  • Power (V,Hz, Ø): 220~240/50/1
  • Refrigerant gas: R32
  • Operating range
  • - Cooling: -20° ~ 48°C
  • - Heating: -20° ~ 24°C
Installation Data
  • Liquid pipe diameter: 9.52 mm (3/8")
  • Gas pipe diameter: 15.88 mm (5/8")
  • Maximum length of pipes: 50 m
  • Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 25 m
Dimensions and weight
  • Internal Unit Dimensions (HxWxD): 200x1300x450 mm
  • Internal Unit Weight: 31.0 Kg
  • External Unit Dimensions (HxWxD): 698x952x396 mm
  • External Unit Weight: 53.0 Kg
Hermann Saunier Duval VivAir SDH 19
These units meet the air conditioning needs of small and medium-sized commercial environments, covering a power requirement of up to 14 kW . The efficiency of the new range allows you to reach efficiency levels up to energy class A++ , ensuring maximum comfort and savings on consumption . The outdoor unit with DC inverter compressor is equipped with an electronic expansion valve to increase the efficiency of the air conditioner and is universal for both cassette and ducted indoor units.
The new R32 commercial range
Hermann Saunier Duval presents the new range of ductable commercial monosplit air conditioners with R32 refrigerant gas designed to manage the temperature of any environment, regardless of its shape and size. Available in four single-phase sizes of 5-7-8.5 and 10 kW and in a three-phase version of 14 kW, they are particularly suitable for installations in commercial environments (hotels, restaurants, shops, gyms).