Description
Technical features
Internal units
  • Indoor unit catalog code: 2x CBYR0903G
  • Power: 9000 btu/h
  • Cooling capacity: 2.6 kW
  • Heating capacity: 2.7 kW
  • Sound power level: 56 dB(A)
  • Sound pressure level: 24~39 dB(A)
  • Liquid pipe diameter: 6.35 mm (1/4")
  • Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8")
  • Indoor unit dimensions (WxHxD): 790x255x197 mm
  • Indoor unit weight: 7.1 kg
  • Integrated Wi-Fi
External unit
  • Outdoor unit catalog code: 2AMW35U4RGC
  • Number of connectable internal units: 2
Energy efficiency
  • SEER: 7.8
  • SCOP : 4.1
  • Cooling energy efficiency class: A++
  • Heating energy efficiency class: A+
  • Annual energy consumption in cooling: 157 kWh/a
  • Annual energy consumption in heating: 1195 kWh/a
Performance
  • Cooling capacity: 3.5 kW
  • Heating capacity: 4.0 kW
  • Cooling absorption: 0.82 kW
  • Heating absorption: 0.90 kW
  • Sound power level: 58 dB(A)
  • Sound pressure level: 47~53 dB(A)
Characteristics
  • Power (V/Hz/Φ): 220~240/50/1
  • Refrigerant gas: R-32
  • Guaranteed temperature range:
  • - Cooling: -15° ~ 50° C
  • - Heating: -20° ~ 24° C
Installation data
  • Liquid tube diameter: 6.35 mm (1/4") x2
  • Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8") x2
  • Maximum pipe length: 30 m
  • Maximum piping length per unit: 15 m
  • Maximum height difference between internal unit and external unit: 15 m
Dimensions and weight
  • External unit dimensions (WxHxD): 715x540x240 mm
  • External unit weight: 28.5 kg
3 year warranty (5 on the compressor)
Warranty
Multisplit Outdoor Unit Technologies
High Efficiency DC Twin Rotary Inverter Compressor
DC drive technology with 180° sine wave
Curve control
Driver della curva Hisense
Compressor with rubidium magnet
Compressore
Electronic expansion valve
Wide voltage range operation
The outdoor unit can operate with a voltage of 176V to 264V. In the new models, the use of an automatic voltage regulation technique guarantees that the protection value adjusts according to it, maintaining the operating frequency at an optimal value.