Description
Technical features
Internal Units
Model :
  • Indoor Unit Catalog Code: 3x RAK-35RPE
  • Power: 12000 Btu
  • Cooling Capacity: 3.5 kW
  • Heating Capacity: 4.2 kW
  • Treated Air: 353~680 m 3 /h
  • Sound Power Level: 57 dB(A)
  • Liquid pipe diameter: 6.35 mm (1/4")
  • Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8")
  • Internal Unit Dimensions (HxWxD): 280x780x230 mm
  • Internal Unit Weight: 8.5 Kg
  • Optional Wi-Fi card: (Code SPX-WFG01 )
  • Simplified Wall Control: (Code SPX-RCDA )
  • Wall Control with Optional Weekly Timer: (Code SPX-WKT3 )
External Unit
Model:
  • Outdoor Unit catalog code: RAM-68NP3E
  • Maximum number of internal units that can be connected: 3
Energy efficiency:
  • SEER: 8.10
  • SCOP: 4.60
  • Cooling Energy Efficiency Class: A++
  • Heating Energy Efficiency Class: A++
Performance:
  • Cooling Capacity: 6.8 kW
  • Heating Capacity: 8.5 kW
  • Std Cooling absorption: 1.89 kW
  • Std Heating absorption: 2.02 kW
  • Sound power level: 63 dB(A)
  • Sound pressure level: 50~53 dB(A)
Characteristics:
  • Power (V/Hz/Φ): 220~240/50/1
  • Refrigerant gas: R-32
  • Pipe diameter Liquid: 6.35 mm (1/4") x3
  • Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8") x3
  • Guaranteed temperature range:
  • - Cooling: -10° ~ 46° C
  • - Heating: -15° ~ 24° C
Dimensions:
  • External Unit Dimensions (HxWxD): 800x850x298 mm
  • External Unit Weight: 58 Kg
Warranty
Hitachi Garanzia
Multizone Premium Series E Extended Range
There are now 8 models of external units available with capacities from 3.3 kW to 10kW in cooling, to which it is possible to combine 6 different types of internal units with powers from 1.5 kW to 6.0 kW in cooling.
Hitachi
Low consumption and high yield
The entire range of Multizone Premium E Series outdoor units can boast very high efficiency with a minimum modulation absorption of just 200 W (depending on the model). All models therefore comply with the requirements necessary for obtaining tax bonuses and deductions. Furthermore, the exclusive "HIBERNATE" function with which the systems are equipped is programmed to turn off the sub-circuits of the inactive components and all the LEDs not necessary for operation, so as to allow for a reduction in consumption during the start-up phase. 70% standby
Hitachi
Building automation and complete integration
Hitachi Performance
High performance in Class A+++, compact dimensions, Frost Wash and presence sensor
Silent and Compact Air Conditioner
Don't know where to install your air conditioner? Performance FrostWash is perfect for a smart installation! With only 780 mm in length it is ideal to be inserted even above a door. The performance of this air conditioner is truly special, like its silence which reaches up to 19 dB(A).
All the Performance you want
Frost Wash For a clean air conditioner and a healthy environment
Greater comfort with the 4-Way-Swing
Thanks to the 4-Way-Swing you can direct the air flow in the most comfortable mode
Presence sensor
Compatible with the Hi-Kumo Wi-Fi system
Small dimensions
Thanks to the width of only 780 mm you can also install it above a door.
Silent operation
The Performance series features a sound level reaching 19dB(A)
Minimum absorption and maximum energy efficiency
Thanks to a very low absorption of just 250 W of the compressor in minimum modulation, the system offers class A+++ efficiency