Description
Technical features
Internal units
Model:
  • Indoor Unit Catalog Code: 2x MSZ-AP25VGK
  • Power: 9000 Btu
  • Cooling Capacity: 2.5 kW
  • Heating Capacity: 3.2 kW
  • Treated Air: 4.9 ~ 12.9 m 3 /min
  • Sound Power Level: 57 dB(A)
  • Sound pressure level: 19~45 dB(A)
  • Liquid pipe diameter: 6.35 mm (1/4")
  • Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8")
  • Internal Unit Dimensions (HxWxD): 299x798x219 mm
  • Internal Unit Weight: 10.5 kg
  • Integrated Wi-Fi
External Unit
Model:
  • Outdoor Unit catalog code: MXZ-2D33VA
  • Max indoor units: up to 2 indoor units
Energy efficiency:
  • SEER : 5.5
  • SCOP : 4.1
  • Cooling Energy Efficiency Class: A
  • Heating Energy Efficiency Class: A+
  • Annual energy consumption in Cooling: 211 kWh/a
  • Annual energy consumption in Heating: 926 kWh/a
Performance:
  • Cooling Capacity: 3.3 kW
  • Heating Capacity: 4.0 kW
  • Cooling absorption: 0.90 kW
  • Heating absorption: 0.96 kW
  • Sound power level: 63 dB(A)
  • Sound pressure level: 49~50 dB(A)
Characteristics:
  • Power (V/Hz/Φ): 220~240/50/1
  • Refrigerant gas: R-410
  • Guaranteed temperature range:
  • - Cooling: -10° ~ 46° C
  • - Heating: -15° ~ 24° C
Installation Data:
  • Pipe diameter Liquid: 6.35 mm (1/4") x2
  • Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8") x2
  • Maximum pipe length: 20 m
  • Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 10 m
Dimensions:
  • External Unit Dimensions (HxWxD): 550x800x285 mm