Description
Technical features
Internal units
1) Model:
- Indoor Unit Catalog Code: 1x MSZ-AP25VGK
- Power: 9000 Btu
- Cooling Capacity: 2.5 kW
- Heating Capacity: 3.2 kW
- Treated Air: 4.9 ~ 12.9 m 3 /min
- Sound Power Level: 57 dB(A)
- Sound pressure level: 19~45 dB(A)
- Liquid pipe diameter: 6.35 mm (1/4")
- Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8")
- Internal Unit Dimensions (HxWxD): 299x798x219 mm
- Internal Unit Weight: 10.5 kg
- Integrated Wi-Fi
2) Model:
- Indoor Unit Catalog Code: 1x MSZ-AP50VGK
- Power: 18000 Btu
- Cooling Capacity: 5.0 kW
- Heating Capacity: 5.8 kW
- Treated Air: 5.6 ~ 14.0 m 3 /min
- Sound Power Level: 58 dB(A)
- Sound pressure level: 28~48 dB(A)
- Integrated Wi-Fi
External Unit
Model:
- Outdoor Unit catalog code: MXZ-3F54VF2/3
- Max indoor units: up to 3 indoor units
Energy efficiency:
- SEER: 8.52
- SCOP: 4.61
- Cooling Energy Efficiency Class: A+++
- Heating Energy Efficiency Class: A++
- Annual energy consumption in Cooling: 222 kWh/a
- Annual energy consumption in Heating: 1520 kWh/a
Performance:
- Cooling Capacity: 5.4 kW
- Heating Capacity: 7.0 kW
- Cooling absorption: 1.32 kW
- Heating absorption: 1.4 kW
- Sound power level: 60 dB(A)
Characteristics:
- Power (V/Hz/Φ): 220~240/50/1
- Refrigerant gas: R-32
- Guaranteed temperature range:
- - Cooling: -10° ~ 46° C
- - Heating: -15° ~ 24° C
- Pipe diameter Liquid: 6.35 mm (1/4") x3
- Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8") x3
- Maximum length of pipes: 50 m
- Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 15 m Internal Unit Above
- Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 10 m Internal Unit Below
Dimensions:
- External Unit Dimensions (HxWxD): 710x840x330 mm