SKU: SDH20-035
Description
Technical features
Model:
  • Monosplit code: SDH 20-035 NW
  • Indoor unit catalog code: SDH 20-035 NWI
  • Outdoor unit catalog code: SDH 20-035 NWO
  • Type: DC Inverter R-32
  • Power (BTU): 12000
Energy efficiency:
  • SEER (W/W): 8.5
  • SCOP (W/W): 4.4
  • Seasonal Energy Efficiency Class (Cooling): A+++
  • Seasonal Energy Efficiency Class (Heating): A+
Performance:
  • Cooling power: 3.5 kW
  • Heating power: 3.81 kW
  • Air flow (Turbo/H/M/L): m3/h 660/590/490/390
  • Sound pressure IU* (Turbo/H/M/L): dB(A) 43/39/35/25
  • Sound pressure EU*: dB(A) 53
  • Limit Temp.:
  • - cooling (min-max): °C -15 ? 48
  • - heating (min-max): °C -15 ? 24
Electrical data:
  • Power (V/Hz/Φ): 230/50/1
  • Cooling electrical consumption: 0.95 kW
  • Heating electrical consumption: 0.98 kW
Dimensions:
  • Internal Unit (HxLxD): 290x865x210 mm; 11kg
  • External Unit (HxLxD): 596x848x320 mm; 33.5kg
General characteristics
Thanks to the use of the new R32 gas, the new Hermann Saunier Duval air conditioners are already in line with achieving the objectives established by the new regulation on fluorinated gases issued by the EU in 2015, which prohibits the use of refrigerants with a GWP greater than 750 in single-split air conditioners containing a refrigerant charge below 3 kg.
VivAir Top Comfort SDH 20 is available in 4 monosplit models with cooling powers from 2.7 kW to 7 kW. Thanks to the new R32 refrigerant gas, 3D inverter technology and the electronic expansion valve it is possible to reach an energy class in cooling up to A+++ (SEER up to 8.5) and in heating up to A++ (SCOP up to 4.6) .
Advantages
Purified air and maximum comfort
Modern design with integrated display and ergonomic remote control with large intuitive display
Functions
  • Monosplit DC Inverter
  • New R32 gas for maximum efficiency and environmental protection
  • Vertical - Horizontal Swing function to choose the angle of the air distribution
  • I Feel function for maximum comfort (room temperature sensor on the remote control)
  • Wide operating range (-15 °C +48 °C)