SKU: AS35S2SN2FA
Description
ATTENTION VALID UNTIL STOCKS LAST
Technical features
  • Indoor unit catalog code: AS35S2SN2FA
  • Indoor unit commercial code: 2501302S2
  • Outdoor unit catalog code: 1U35S2SQ1FA
  • Outdoor unit commercial code: 2502302S2
  • Power: 12000 Btu
  • Integrated Wi-Fi
Energy efficiency
  • SEER: 7.8
  • SCOP: 4.6
  • Cooling Energy Efficiency Class: A++
  • Heating Energy Efficiency Class: A++
  • Annual Energy Consumption in Cooling: 158 kWh/a
  • Annual Energy Consumption in Heating: 854 kWh/a
Performance
  • Cooling Capacity: 3.5 kW
  • Heating capacity: 4.5 kW
  • Cooling absorption: 0.9 kW
  • Heating absorption: 1.1 kW
  • Internal Unit Treated Air: 650 m 3 /h
  • Indoor Unit Sound Power Level: 56 dB(A)
  • External Unit Sound Power Level: 61~62 dB(A)
  • Indoor Unit Sound Pressure Level: 22~38 dB(A)
  • External Unit Sound Pressure Level: 48~49 dB(A)
Electrical Data
  • Power (V,Hz, Ø): 220~240/50/1
  • Refrigerant gas: R32
  • Operating range
  • - Cooling: -10° ~ 43° C
  • - Heating: -15° ~ 24° C
Installation Data
  • Liquid pipe diameter: 6.35 mm (1/4")
  • Gas pipe diameter: 9.52 mm (3/8")
  • Maximum length of pipes: 15 m
  • Maximum height difference Internal Unit / External Unit: 10 m
Dimensions and weight
  • Internal Unit Dimensions (WxDxH): 855x200x280 mm
  • Internal Unit Weight: 10 Kg
  • External Unit Dimensions (WxDxH): 864x290x597 mm